Dobry kredyt samochodowy wymaga kreatywnego researchu

dobry kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy to jedna z usług bankowych przeznaczonych do sfinansowania zakupu nowego samochodu. Potencjalni kupcy samochodów używanych korzystają z kredytów konsumpcyjnych, takich, które nie definiują celu. Zakup nowego auta wiąże się zawsze z dużymi wydatkami, rozciągniętymi w czasie. Umówmy się bowiem, że gdyby potencjalnego kupca stać było na zakup samochodu z własnych środków, nie potrzebowałby kredytu. Wysoki koszt zakupu sprawia, że koszt samego kredytu jest niebagatelny a raty trzeba spłacać nawet kilka lat. 

Jak znaleźć dobry kredyt samochodowy

Przygotowując się do finansowania zakupu auta kredytem bankowym, przyszły kredytobiorca przegląda oferty banków porównując przede wszystkim oprocentowanie samego szybkiego kredytu gotówkowego. Na końcu wybiera ten, który wydaje mu się najbardziej ekonomiczny. Czasem za kredytobiorcę decyzję o wyborze danego banku podejmuje sprzedawca poprzez związanie się z jednym bankiem oferującym przyjazne kredytu wszystkim klientom sprzedawcy. Najczęściej jednak kupujący pozostawiony jest w tej kwestii samemu sobie i zdany na własne siły, intuicyjnie analizując warunki oferty bankowej. 

Miara możliwości kredytu samochodowego

Pierwsze kryterium oceny kredytu samochodowego to weryfikacja własnych możliwości finansowych. Najniższa rata miesięcznej spłaty oscyluje powyżej kwoty 500 zł netto, sięgając do wielokrotności tej kwoty. Czas kredytowania to 2-10 lat. I to jest moment wymagający naprawdę głębokiej refleksji. Kredytobiorca musi założyć, że przez cały ten okres jego udziałem będzie stały dochód, brak wydatków extra i stabilne, zrównoważone życie. I nawet jeżeli powstaną jakieś wahnięcia w dopływie przychodu nie pozwolą one na powstanie znaczących zaległości. 

Każda rata regulująca kredyt składa się z odsetek i kapitału spłacanych w ratach równych przez cały okres spłaty lub malejących. Niektóre z banków oferują kredyt w wysokości 100% wartości samochodu, inne oferują kredyty z wpłatą własną. 

Wariacje dobrych kredytów samochodowych

Oprócz tradycyjnych kredytów samochodowych, na rynku usług bankowych funkcjonują specyficzne wariacje kredytowe, mocno zmieniające obraz kredytów, do jakich klienci są przyzwyczajeni. Ciekawym rozwiązaniem jest kredyt samochodowy 50/50. W tym przypadku kredyt rozbija się na dwie duże spłaty, pierwsza musi zostać uregulowana już na samym początku umowy, natomiast rata druga musi zostać wpłacona jednorazowo w terminie uzgodnionym umową. Zwykle należy ją uregulować równo rok po spłacie pierwszej raty. 

Jeżeli w trakcie trwania umowy kredytobiorcy zmienią się warunki życiowe na gorsze lub po prostu taką opcję wybierze, będzie mógł rozłożyć ją na mniejsze, wygodniejsze raty. W tak sformułowanej ofercie kredytu samochodowego ta druga duża rata nie zawsze jest oprocentowana, a to oznacza, że charakteryzuje się wysoką prowizją. Bardzo często kredytobiorcy zobowiązani są do wykupu ubezpieczenia samochodu w tej samej instytucji. 

Wersja kredytu samochodowego 50/50 to nie tylko dwie duże raty, może przybrać formę 4-5 rat, przy  czym kredytobiorca wpłaca część wartości z własnych środków, a pozostała część to nieoprocentowany kredyt. Zadłużenie należy spłacić jednorazowo lub w kilku transzach. Terminy spłat ustala się indywidualnie z bankiem

Dobry kredyt samochodowy to taki, który najlepiej pasuje do naszego modelu życia i wysokości stałych przychodów. Poszukując optymalnego kredytu warto rozpatrzeć ofertę nie tylko banków wielozadaniowych, ale i takich, których działalność nastawiona jest wyłącznie na klienta kupującego samochody. Oferują one wszelkie usługi związane z motoryzacją. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *