Jak działa kredyt gotówkowy bez zaświadczeń?

kredyt bez zaswiadczen

Oferta kredytów bankowych wielu konsumentom nadal kojarzy się z wymogiem dopełnienia całego szeregu uciążliwych formalności. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że obecnie banki coraz wyraźniej oscylują w kierunku szybkich kredytów dostępnych online. Czy jednak oznacza, że kredyt gotówkowy bez zaświadczeń dostaniemy w każdym banku a procedura zawsze będzie wymagać jedynie przysłowiowych „kilku kliknięć”. Niekoniecznie. Poniżej przedstawiamy czytelnikowi najważniejsze informacje dotyczące oferty kredytów gotówkowych „na oświadczenie”.

Jak działa kredyt gotówkowy bez zaświadczeń?

Przez zaświadczenia standardowo rozumiemy dokumentację, która potwierdza fakt uzyskiwania przez nas stałych dochodów a także ich wysokość. Mogą to więc być przykładowo takie dokumenty, jak:

  • Zaświadczenie o dochodach
  • Skany zawieranych na przestrzeni ostatnich miesięcy umów o dzieło i/lub umów zlecenia
  • Dokumenty poświadczające prawo do pobierania określonych świadczeń(renta, emerytura, 500 plus itd).

Czym natomiast charakteryzuje się kredyt gotówkowy na oświadczenie? W tym wypadku bank decyduje się na uproszczenie procesu weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Zamiast więc przedstawiać dokumenty, wystarczy, że wypełniając wniosek kredytowy zadeklarujemy wysokość osiąganych przez nas dochodów, średnie wydatki miesięczne a także obciążenie z tytułu ewentualnych zobowiązań innego rodzaju(kredyty, zakupy ratalne, alimenty i tym podobne).

W wielu wypadkach informacje te okażą się dla banku wystarczające, aby podjąć decyzję o pozytywnym lub też negatywnym rozpatrzeniu wniosku kredytowego. Jednocześnie trzeba jednak nastawić się również na to, że procedura może znacząco różnić się w zależności od indywidualnego profilu klienta.

Gdzie najłatwiej otrzymać kredyt gotówkowy bez zaświadczeń?

Co do zasady, kredyt gotówkowy bez zaświadczeń dostępny w całości online będzie stanowić opcję zarezerwowaną przede wszystkim dla tych konsumentów, którzy od dłuższego czasu posiadają rachunek bieżący w danym banku. Dlaczego tak się dzieje? W tym wypadku bank posiada bowiem bezpośredni wgląd w sytuację naszych finansów. Mówiąc inaczej, zadeklarowana wysokość dochodów oraz wydatków miesięcznych jest automatycznie sprawdzana bez roboty banku. Na tej podstawie możliwe jest dokonanie bezpośredniej weryfikacji stanu finansów kredytobiorcy bez konieczności żądania od niego zaświadczeń.

Nieco odmiennie może przedstawiać się sytuacja wówczas, kiedy składamy wniosek kredytowy w banku, z którym wcześniej nie mieliśmy żadnej styczności. Wówczas przeważnie konieczne będzie dostarczenie bankowi większej ilości informacji. Przeważnie wystarczy deklaracja dochodów, informacje nt. miejsca pracy oraz wyciąg z konta bankowego za ostatnie miesiące.

Zależnie jednak od polityki danego banku konieczne może się okazać również przedstawienie innej dokumentacji. Standardowo tego rodzaju informacje klient uzyskuje w trakcie rozmowy telefonicznej z konsultantem banku.

Brak zaświadczeń a historia kredytowa

Kolejna ważna kwestia, o której nie można zapominać to fakt, że kredyt gotówkowy bez zaświadczeń nie oznacza, iż bank będzie skłonny tolerować np. negatywną historię kredytową. Zasadniczo każdy negatywny wpis w BIK lub też BIG InfoMonitor(te dwa podmioty ściśle ze sobą współpracują) raczej przekreśla szanse na uzyskanie jakiekolwiek kredytu, w tym również zakupu ratalnego. Na tym jednak kwestia się nie kończy.

Weryfikując nasz profil w bazie Biura Informacji Kredytowej bank zwraca uwagę nie tylko na ewentualne negatywne wpisy, ale również aktywne zobowiązania. Jeżeli więc posiadamy już np. kilka kredytów czy też pożyczek pozabankowych, nasz wniosek o kredyt może zostać odrzucony, nawet jeżeli wszystkie zobowiązania zawsze spłacamy w terminie.

Naturalnie w tym wypadku brana jest również proporcja pomiędzy miesięcznym obciążeniem z tytułu spłaty zobowiązań kredytowych/pożyczkowych oraz kosztami życia a dochodem netto. Mówiąc inaczej, sytuacja konsumenta zarabiającego np. 5000 zł netto miesięcznie oraz co miesiąc spłacającego raty kredytów w łącznej wysokości 500 zł będzie znacząco odmienna, niż w przypadku konsumenta, którego dochód netto wynosi 2000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *