Jak wybrać dobry i tani kredyt gotówkowy?

tani kredyt gotówkowy

Chociaż stopy procentowe w Polsce są sukcesywnie obniżane, to jednak niekoniecznie wpływa to na koszt kredytów. Czym więc należy się kierować przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Jakie parametry powinien posiadać dobry oraz tani kredyt gotówkowy? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się odpowiedzieć na te pytania.

Tani kredyt gotówkowy, czyli właściwie jaki?

Co oczywiste, podstawowym parametrem obrazującym koszt każdego kredytu, w tym również kredytu gotówkowego, jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Co do zasady można przyjąć, że naprawdę tani kredyt gotówkowy powinien posiadać RRSO na poziomie co najwyżej 11-12 procent. Tutaj warto jednak dodać kilka istotnych zastrzeżeń.

Przede wszystkim, pomimo swojej użyteczności Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania nie może być traktowana jako jedyne kryterium w procesie porównywania ze sobą różnych ofert? Dlaczego? RRSO ma to do siebie, że w pewien sposób premiuje zobowiązania o dłuższym okresie spłaty. Mówiąc inaczej, im dłuższy okres spłaty, tym niższa będzie wartość RRSO, przy czym niekoniecznie będzie się to przekładać na rzeczywisty, tj. złotówkowy koszt kredytu. Jeżeli będziemy chcieli zestawić ze sobą dwa kredyty: jeden na 60 miesięcy, zaś drugi na 90, RRSO dla tego drugiego najpewniej będzie wyraźnie niższe. Może się jednak okazać, że różnica ta obrazuje w sposób dokładny różnicy w złotówkowym koszcie obu porównywanych ofert.

Zestawiając ze sobą różne oferty kredytów gotówkowych bez zaświadczeń zawsze należy brać więc pod uwagę nie tylko RRSO, lecz również takie parametry, jak:

  • Całkowity koszt kredytu w zł
  • Wysokość raty miesięcznej
  • Wysokość prowizji za udzielenie kredytu(koszt ten często nie jest uwzględniany w porównywarkach kredytów, przez co rzeczywiste oprocentowanie może okazać się wyraźnie większe, niż wskazują na to materiały reklamowe banków)

Na co jeszcze należy zwracać uwagę przy wyborze taniego kredytu?

Musimy pamiętać, że dobry i tani kredyt gotówkowy to nie tylko najbardziej podstawowe parametry oferty, jak RRSO, prowizja czy bazowa wysokość raty miesięcznej. W niektórych wypadkach bank poza samym kredytem może próbować sprzedać nam jednocześnie szereg innych usług, które potrafią znacząco zwiększyć wysokość raty miesięcznej.

Na co należy uważać? W pierwszej kolejności będą to rzecz jasna wszelkiego rodzaju ubezpieczenia. Ich użyteczność w praktyce okazuje się naprawdę znikoma, natomiast są one w stanie podnieść koszt raty kredytu nawet o kilkadziesiąt procent. 

Kolejna istotna kwestia to przejrzystość oferowanej nam umowy. Powinna ona bezpośrednio oraz w precyzyjny sposób opisywać wszystkie koszty kredytu, zarówno podstawowe, jak i dodatkowe. Niedopuszczalne są sytuacje, w których bank np. informuje nas wprost jedynie o części kosztów, jednocześnie zawierając w umowie informacje pt. „klient może na pisemny wniosek otrzymać pełną tabelę opłat i prowizji”. 

Dostępność wakacji kredytowych, czyli kolejny ważny parametr

W przypadku zobowiązań na większe kwoty oraz z dłuższym okresem spłaty należy liczyć się z tym, że ewentualne zmiany naszej sytuacji finansowej mogą czasowo utrudniać sukcesywną spłatę rat kredytu. W takim wypadku wysoce pożytecznym rozwiązaniem okażą się wakacje kredytowe, czyli okresowe zawieszenie spłaty rat kredytu.

O czym należy pamiętać w tym aspekcie? Przede wszystkim wakacje kredytowe powinny być dostępne bez konieczności ponoszenia żadnych dodatkowych prowizji. Najlepiej również jeżeli zawieszenie spłaty kredytu może zostać zrealizowane w całości online, tj. po prostu poprzez wydanie dyspozycji w serwisie bankowości elektronicznej.

Pamiętajmy również, że wakacje kredytowe zakładają zawieszenie spłaty całej raty kredytu, a więc zarówno części odsetkowej, jak też kapitałowej. Nie należy więc mylić wakacji kredytowych np. z karencją spłaty oraz, rzecz jasna, warto zwracać uwagę na tego rodzaju rozróżnienia przy czytaniu umowy kredytu.

1 myśl na “Jak wybrać dobry i tani kredyt gotówkowy?”

  1. Pingback: Jak zdobyć szybki kredyt gotówkowy? - dobry-kredyt.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *